Zmagania ze szkodliwymi oparami

Zmagania ze szkodliwymi oparami

Dzień Czystego Powietrza był raptem parę dni temu.Z tego względu wskazane jest aby nabrać kilka refleksji dotyczących sporego problemu, który pojawia się w obrębie całego kraju. Mowa tu rzecz jasna o smogu, który z pewnością może być dla większości społeczeństwa naprawdę bez granic katastrofalny. Organiczne trucizny, które wdychamy w zasadzie codziennie, bez wątpienia mają związek z nieustannym przenoszeniem się obecnego koronawirusa, z którym zmaga się praktycznie cały świat już mniej więcej rok. Definitywnie warto notorycznie objaśniać czym jest degradacja środowiska a także jakimi sposobami można z takim problemem walczyć.


W kilku telewizyjnych programach, z okazji wspomnianego już Dnia Czystego Powietrza został poruszony ten właśnie temat. Przede wszystkim trzeba uzmysławiać sobie, że aktualnie w naszym kraju rozpoczął się sezon grzewczy, a razem z nim powrócił również problem smogu. Jedną z dobrych opcji na zabezpieczanie się przeciwko zatruciu powietrza jest skuteczne a także ergonomiczne ogrzewanie naszych mieszkań. Rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego napomniał ponadto, że około połowę smogu w Polsce wyrabiamy sami w domach. Uznał, że jeżeli nie zrezygnujemy z kotłów zanieczyszczających powietrze, nie rozwiążemy tego kłopotu.


Zespołów Elektrociepłowni PAK też podpiął się do walki z z zanieczyszczonym środowiskiem. Produkowana przez tę spółkę energia, za ok. 10 lat okaże się zeroemisyjna, jak orzekł Prezes spółki, Piotr Woźny. Bądźmy świadomi również tego, że problem ze smogiem i z COVID można ze sobą swobodnie połączyć. Epidemia SARS-CoV-2 dała o sobie znać najpierw w miejscach o nadzwyczaj wysokiej degradacji środowiska, czyli we włoskiej Lombardii oraz przemysłowych regionach Chin.


Jeśli chodzi o smog bez dwóch zdań warto także być świadomym tego, co w zasadzie jest najważniejszą przyczyną. Tak więc jest to tak zwana niska emisja, która odpowiada za wystąpienie w powietrzu mnóstwa niekorzystnych substancji takich jak SO2, PM10, PM2,5 czyli dwutlenek siarki, szkodliwy nie tylko dla człowieka, ale również dla całego środowiska, dioksyny, a więc związki chemiczne, odpowiedzialne za pojawienie się nowotworów, NOx tlenki azotu, odpowiedzialne za dziurę ozonową czy też chociażby metale ciężkie. Wiedza dotycząca tych wszystkich specyfikacji jest wyjątkowo istotna, głównie ze względu na nasze zdrowie i zdrowe, otaczające nas każdego dnia środowisko.