Powrót do szkół a epidemia Covid-19

Powrót do szkół a epidemia Covid-19

W tym miesiącu dzieci mają wrócić do szkół oraz przedszkoli, ale ciągle wahania wzbudza pandemia Covid-19, z którą świat walczy od samego początku roku. Z pewnością fakt, że od marca uczniowie uczą się nie wychodząc z domów, okazało się jedną z przyczyn, przez które udało się powstrzymać niekontrolowany rozwój choroby w Polsce. Jednak czy pandemia na dzień dzisiejszy jest aż tak stateczna, aby otworzyć żłobki, przedszkola oraz szkoły a następnie pozwolić uczniom chodzić na lekcje?

Każdy patrzy na pandemię w odmienny sposób

Nie ma łatwej odpowiedzi, co może być odpowiedniejsze - wypuszczenie dzieci do szkół, czy mus kontynuowania internetowego nauczania. Dla przykładu lekarze a także osoby mające wątpliwości są zdania, że przecież to właśnie maluchy ekspresowo przenoszą jakiekolwiek bakterie czy też wirusy, a budynki oświaty mogą być perfekcyjnym miejscem, w którym się pojawiają infekcje. Dobrze to znamy - do klasy przybędzie jedno zainfekowane dziecko i potem znacznie więcej uczniów.

Następni twierdzą, że Sanepid wprowadził sporo procedur, do których powinny się dopasować oświatowe placówki, aby mieć możliwość przywitać z powrotem swoich uczniów. Lecz czy aby na pewno najmłodsze dzieci będą ich przestrzegać? Czy może okazać się to idealnym pomysłem, żeby duża grupa maluchów znajdowała się w jednej lekcyjnej salce? Epidemiolodzy twierdzą, że niekoniecznie.

Na lekcje z domów marudzą niekiedy uczniowie i rodzice. Najmocniej Covid-19 zadział na licealistów, którzy obstają, iż przez kilka miesięcy zajęć przez Internet będą dużo gorzej nauczeni do maturalnego egzaminu (patrząc na to z drugiej strony w tym roku matura nie wyszła wcale tragicznie). Kluczowe było także to, iż nie każdy nastolatek będzie mieć Internet i komputer. Wśród rodzin wielodzietnych jest tak, że w domu zobaczymy pojedynczy sprzęt komputerowy. Rodzice będą mieć zatem zagwozdkę przy organizowaniu swoim pociechom elekcji jednocześnie.

Ważne bywają również relacje społeczne. Placówki szkolne stanowią istotny element w rozwoju psychologicznym nastolatków. Dzięki oświatowym placówkom mamy możliwość nauczyć się życia wśród społeczeństwa oraz mamy możliwość nawiązywać przyjazne relacje. Oczywiście w obecnej chwili sprawy społecznego życia bywają najmniej kluczowe, gdyż głównie liczy się dobre samopoczucie uczniów, ich rodziców i nauczycieli.

Dużo zależy od samych uczniów i kadry szkolnej

Szybki postęp pandemii zależeć będzie pewnie od kwestii, czy dzieci będą przestrzegały zasad wskazanych przez Stację Sanitarno-Epidemiologiczną oraz od tego czy nauczyciele będą umieli to wykorzystywanie zasad pilnować. Niejedni komunikują, iż puszczenie dzieci do szkół da nam gwałtowniejszy postęp pandemii, więc w rezultacie szkoły zostaną wstrzymane już za moment. Wypada śledzić cały czas informacje, bo na samym początku nadchodzącego miesiąca jeszcze sporo może się pozmieniać.